Ogród minimalistyczny — wyrafinowana prostota

nowoczesne ogrody minimalistyczne

Minimalistyczne projektowanie krajobrazu wyrosło na gruncie konstruktywizmu pod koniec XIX i na początku XX wieku. Styl ten przejawiał się najpierw w architekturze i malarstwie, a dopiero później przeniósł się na projektowanie ogrodów działkowych. Minimalizm w projektowaniu krajobrazu oznacza lakoniczność, spójność kompozycyjną i harmonijne połączenie wszystkich elementów ogrodu. Mimo pozornej prostoty, aby stworzyć nowoczesny ogród minimalistyczny, trzeba poznać kilka sekretów. Taki ogród nadaje się do każdego miejsca — minimalizm łatwo zmieścić nawet na 4 hektarach.

Co więcej, styl ten jest jeszcze łatwiejszy do zaprojektowania na tak małych powierzchniach. Na dużej powierzchni może to wywołać wrażenie pustki, co nie będzie miało miejsca w przypadku małej powierzchni. Ponadto za pomocą stylu minimalistycznego można optycznie powiększyć przestrzeń — wystarczy zrezygnować ze zbędnych detali i przybudówek.

Geometryczna prostota

Nowoczesne ogrody minimalistyczne to ucieleśnienie prostoty i geometrii. Główną cechą tego stylu jest to, że w przeciwieństwie do większości innych stylów nie wymaga on wyraźnego podziału na strefy — najważniejsze, aby cały ogród był w harmonii. Podział na strefy uzyskuje się za pomocą murów oporowych, konstrukcji gabionowych lub tarasów, po prostu poprzez obniżenie poziomu.

nowoczesne ogrody minimalistyczne

Umiarkowany podział na strefy w minimalistycznym ogrodzie

Nie należy zapominać również o geometryczności. Nie oznacza to, że przy projektowaniu powierzchni ogrodu należy posługiwać się wyłącznie kształtami geometrycznymi. Najważniejsze, aby pamiętać, że każdy element powinien mieć określony kształt i granice. Zapomnij o płynnych liniach.

Wybór materiałów i kolorów

Szczególną cechą tego stylu jest jego różnorodność kolorystyczna — nie tylko wybór kolorów tarasów i ścieżek, ale także kolorów roślin. Zalecane kolory tarasów i kostki brukowej to jasne brązy i szarości we wszystkich odcieniach. Kolorystyka roślin również powinna być dyskretna — jasnozielone, srebrne, a nawet niebieskawe iglaki świetnie nadają się do tego stylu. Dopuszczalne są jaskrawe kolory, ale nie więcej niż 10% całości. Ważne są także rodzaj ulistnienia, kształt i wielkość roślin.